Toilet roll holder
Brix
|Greige
|Article Number: 801122
Warranty: 2 years
Mounting Type: Screws
Material: Metal
Width: 11.6 cm
Number of toilet rolls: 2
Product Information
The ultimate eye-catcher in the bathroom or toilet, as we have heard many of our customers say. That is what gets us up in the morning! This toilet roll holder from Sealskin's Brix series is convenient as can be. You can store both your toilet roll and your spare roll. Isn't that practical? The top part can also be used as a practical shelf, ideal for your phone or a small accessory. The colour greige creates a gentle, warm look and can be easily combined with different interior styles. Timeless, subtle and perfect for a tranquil bathroom. The toilet roll holder can be easily mounted using the screws provided.
- On-trend: create a warm, stylish bathroom look with the colour greige
- Extra space: you can store both your toilet roll and your spare roll
- Easy to install: simple to hang on the wall with included screws
- Enjoy your purchase: this series has a 2-year warranty
Specifications
| Width | 116 mm |
| Depth | 125 mm |
| Height | 255 mm |
| Weight | 740 Gram |
| Colour | Greige |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Screws |
| Mounting Center To Center Distance | 75 mm |
| Mounting Set Included | Yes |
| Article Number | 801122 |
| EAN code | 8720605762654 |
What's in the package
- Double toilet roll holder
- Screws
- Instructions
Service & Warranty
2 years
Documentation
Tips:
Clean regularly with a damp cloth.