Soap dispenser 300 ml freestanding
Bloom
|Greige
|Article Number: 801163
Warranty: 2 years
Mounting Type: Freestanding
Volume: 300 ml
Material: ABS
Width: 8.7 cm
Product Information
Stylish simplicity for everyday use. The Sealskin Bloom soap dispenser in greige gives your bathroom, toilet or kitchen a warm and modern look. Thanks to the innovative pump system, the soap falls directly onto your hand from the bottom of the pump. This makes dispensing pleasant and hygienic. The Sealskin Bloom soap dispenser is practical to use, easy to keep clean and a beautiful addition to any washbasin or countertop.
- For any style: the Bloom series in greige brings warmth and tranquillity to any interior
- On-trend yet functional: the soap dispenser is easy to refill
- Design: matt and gloss combined for a modern look
- Sturdy: made of strong plastic
- Enjoy your purchase: this series has a 2-year warranty
Specifications
| Width | 87 mm |
| Depth | 76 mm |
| Height | 165 mm |
| Weight | 140 Gram |
| Colour | Greige |
| Material | ABS |
| Mounting Type | Freestanding |
| Volume | 300 ml |
| Mounting Set Included | No |
| Article Number | 801163 |
| EAN code | 8720605763064 |
What's in the package
- 300 ml freestanding soap dispenser
Service & Warranty
2 years
Documentation
Tips:
Clean the soap dispenser regularly with a damp cloth.