Toilet brush and holder freestanding
Bloom
|Greige
|Article Number: 801162
Warranty: 2 years
Mounting Type: Freestanding
Material: ABS
Width: 10.4 cm
Product Information
Style is sometimes in the details. The Sealskin Bloom toilet brush in greige gives every bathroom a warm, modern look. The contrast between the glossy top and the matt finish gives Bloom a refined look without being overpowering. Made from sturdy ABS, pleasant to use and easy to keep clean. The Sealskin Bloom toilet brush demonstrates how beautiful practical design can be.
- For any style: the Bloom series in greige brings warmth and tranquillity to any interior
- Daily convenience: the toilet brush is always neatly stored and within easy reach
- Design: matt and gloss combined for a modern look
- Sturdy: made of strong plastic
- No DIY dilemma: Put your hammer and nails away, because this Sealskin accessory is freestanding
- Enjoy your purchase: this series has a 2-year warranty
Specifications
| Width | 104 mm |
| Depth | 104 mm |
| Height | 370 mm |
| Weight | 354 Gram |
| Colour | Greige |
| Material | ABS |
| Mounting Type | Freestanding |
| Mounting Set Included | No |
| Article Number | 801162 |
| EAN code | 8720605763057 |
What's in the package
- Toilet brush and holder, freestanding
Service & Warranty
2 years
Documentation
Tips:
Ensure that water does not accumulate in the holder and rinse this regularly to ensure good hygiene.