Toilet mat Cosima
Cosima
|Green
|Article Number: 800634
Warranty: 2 years
Material: 100% Polyester, Thermoplastic elastomer (TPE)
Width: 57.5 cm
Product Information
Add a touch of comfort to your bathroom with the Sealskin Cosima toilet mat. The mat is made of 100% recycled polyester and is surprisingly soft, giving a wonderful feeling under your feet when you use the toilet. In addition to comfort, the 57x60 cm mat is also very practical to use! The toilet mat stays firmly in place, is water absorbent, and can be easily cleaned in the washing machine. Sounds good, right? The green color of the Cosima bath mat gives your bathroom a touch of oasis and calm.
- Material: this toilet mat is made of 100% recycled microfiber polyester
- Fashionable yet functional: this toilet mat not only looks great, but is highly absorbent and stays firmly in position
- We think about you: this mat is machine washable and will retain its colour and shape
- Handy to know: this toilet mat come with an anti-slip base. The anti-slip coating may be damaged if your bathroom uses underfloor heating
- Enjoy your purchase: this series has a 2-year warranty period
Specifications
| Width | 575 mm |
| Depth | 605 mm |
| Height | 20 mm |
| Weight | 587 Gram |
| Colour | Green |
| Material | 100% Polyester, Thermoplastic elastomer (TPE) |
| Mounting Set Included | No |
| Article Number | 800634 |
| EAN code | 8720605753447 |
What's in the package
- Toilet mat 57x60 cm
Service & Warranty
2 years