Bath mat Vintage
100% Polyester
|Grey
|Article Number: 294655412
Warranty: 2 years
Material: 100% Polyester
Measurements: 50 x 80 cm
Product Information
A beautiful mat in various light grey shades. The mat is painted in a unique way which creates a very special pattern. The Sealskin Vintage polyester microfibre bath mat is super soft.
- Extra soft. Retains its lovely colour and shape after washing
- Wonderfully warm and comfortable for your feet
- Easy to combine in your bathroom
- Fits perfectly for traditional and modern bathrooms alike
- Stylish design
Specifications
| Width | 500 mm |
| Depth | 800 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 765 Gram |
| Colour | Grey |
| Material | 100% Polyester |
| Mounting Set Included | No |
| Article Number | 294655412 |
| EAN code | 8719401362274 |
What's in the package
- Bath mat 50x80 cm
Service & Warranty
2 years
Documentation
Tips:
Shake out the bath mat regularly and hang it up to dry. That way it stays fresh. Almost all of Sealskin's mats can be machine washed, but please read the washing informat ion beforehand for the correct washing instructions. The mat comes out even more beautiful if you wash it together with a few (old) towels.