Pivot door and return panel
IAM
|matt black
|Article Number: IK181006195100
Warranty: 5 years
Mounting Type: Floor mounting, Shower tray mounting
Material: Safety glass
Width: 98 cm
Product Information
The frameless series 'I AM' is truly a transparent Jack of all trades. There are many product types and standard sizes. Even bespoke is possible. This pivot door and return panel is installed with high end design hardware. The hinges are equiped with an auto close system. The stabilising bar pivots on both ends and can be cut to size. The clear safety glass is no less than 8 mm thick and has a coating on it to minimize the build-up of scale and dirt. I AM pivot doors with return panel are available in sizes 900, 1000 mm and bespoke. The hardware options include chrome, stainless steel and matt black.
- Pivot door and side panel with a unique matt black finish on the hardware
- The stabilizing bar ensures optimal stability of the return panel. It can be placed under an angle.
- The stabilizing bar can be cut to size
- 2000 mm height
- Delivered with Fischer ® plugs
Specifications
| Width | 980 mm |
| Depth | 980 mm |
| Height | 2000 mm |
| Weight | 0 Gram |
| Colour | matt black |
| Material | Safety glass |
| Mounting Type | Floor mounting, Shower tray mounting |
| Mounting Set Included | Yes |
| Article Number | IK181006195100 |
| EAN code | 8719401355474 |
What's in the package
- This item consists of five boxes - 2 x glass panel - door hardware - side panel hardware pack 1 - side panel hardware pack 2
Service & Warranty
5 years
Documentation
Montage:
Screwed to the wall
Tips:
Clean and degrease the glass around the area where it will be clamped in.
This product can not be adjsuted during installation! Make sure your walls and floor are level.